pühapäev, 1. mai 2016

Projekti teavitusüritus koolis

Nüüdseks on projekti "Creative Classroom" kõik neli töötuba läbitud ning kodused tööd tehtud. 26.aprillil toimus viimase etapina teavitusüritus oma kolleegidele. 

Lühitutvustust kokku panna oli päris keeruline, sest eelnevatelt koolitustelt olin ise kogunud päris palju materjale. Mingi valiku pidin siiski tegema.

Hea meel oli selle üle, et üritusel osalesid peaaegu kõik kolleegid, nende hulgas ka direktor, õppejuht, huvijuht ja sotsiaalpedagoog. Kui palju ma kedagi kaasa mõtlema suutsin panna või kui paljud peale minu esitlust oma tundide planeerimisel midagi muuta kavatsevad, seda ma täpselt ei tea. Tean aga seda, et selline "Õpetajalt õpetajale" üritus ei jäänud viimaseks. Nimelt käis direktor pärast üritust välja mõtte: "Triinult väga tubli algatus tulevikuks." Sellest võib järeldada, et taolisi üritusi on ka tulevikus oodata. 

Lõpetuseks soovin kõigile oma projektikaaslastele jõudu ja jaksu ise uute ja põnevate asjade katsetamisel ja küll siis ka teised hakkavad midagi uut moodi proovima. 

Ees on suvi - uute ideede kogumise aeg. 

pühapäev, 13. märts 2016

Uutmoodi uurimusliku õppe katsetus

Olen praeguseks istunud kolm tundi arvuti taga ja mõelnud, et kuidas viia läbi 4.klassiga uurimuslikku õpet uutmoodi ja niimoodi, et oleks kindlasti rakendatud digivahendid. Leidsin lõpuks idee meie tavalisest töövihikust.

Koostasin juhendi, mis sai selline. Kuna meil koolis selle uurimustöö jaoks vajalikke tingimusi ei ole ja samas tahan katsetada uut eKooli poolt pakutavat teenust (koduste tööde failina üleslaadimist), siis otsustasin antud uurimustöö läbi viia koduse tööna. Töö katsetamiseks kirjutasin eKooli ka lapsevanematele järgmise kirja:

Tere!
Pöördun teie poole abipalvega. Kindlasti olete laste käest kuulnud, et käin juba pikemat aega ühel koolitusel, mille peamine eesmärk on propageerida aktiivõppemeetodite kasutamist koolis ja kuidas digivahendite eeliseid rohkem õppetöös ära kasutada.
Antud koolituse ühe koduse tööna pean õpilastega läbi viima ühe uurimusliku õppe ülesande. Koolis meil kahjuks kõiki vajalikke vahendeid selleks tööks pole. Kuna oleme nüüdseks peaaegu kõigi õpilastega teinud endale eKooli kasutajakontod (kellel veel pole, siis proovime need kiiremas korras saada) ja eKool hakkas ka hiljuti pakkuma ühte uut lisavõimalust (nimelt koduste tööde failide üleslaadimist nii õpetaja kui õpilaste poolt), siis tahaksingi neid võimalusi proovida. Ja siinkohal loodangi teie abile, kuigi tänu informaatika tunnis õpitule peaksid õpilased enamusega ka ise hakkama saama (võib-olla faili allalaadimine ja üleslaadimine on uued asjad, mida me pole jõudnud tunnis veel piisavalt harjutada).
Ülesanne ise seisneb selles, et õpilane laeb kodustest töödest endale arvutisse alla uurimustöö juhendi faili, täidab juhendis olevad ülesanded ning laeb uurimustöö uuesti eKooli vastava ülesande juurde üles.
Lisaks vajadusel lastele osutatud abile soovin, et annaksite mulle tagasisidet, kui iseseisvalt laps ülesandega hakkama sai ja kuidas selline õppimine üldse tundub, sest karta on, et sellisel viisil õppimist hakkab järjest rohkem meie igapäeva kooliellu tulema.
Kui tekib mingeid küsimusi, siis andke märku ja koos proovime lahendused leida.
Ette tänades ja mõistvale suhtumisele lootma jäädes,

õpetaja Triin

Nüüd jään ootama nii õpilaste kui lapsevanemate reaktsioone ning töö tulemusi. Kas uurimuslik õpe sellisel viisil õnnestus või mitte, sellest annan teada edaspidi. 

Järelkajad projektile "Oma kooli nädal"

Järva-Jaani Gümnaasiumis toimunud "Oma kooli nädala" projektist saab lugeda siit.

Sellest on nüüd juba mõnda aega möödas, kui panin vabas vormis kirja projekti, mis viidi läbi meie koolis. Vahepeal olen saanud tagasisidet, et see polnud päris see, mida koolituse raames minult oodati ja pean tegema muudatusi, aga sellest hoolimata annan tagasisidet, kuidas meie projekt õnnestus.

V-XII klasside konverents möödus ajalootunni tähe all, kui õpilased andsid ülevaate erinevatest hoonetest Järva-Jaanis, mis on kasutusel olnud koolimajadena. Samuti tehti kokkuvõtted erinevatest sportimisvõimalustest. Pilte ürituselt võib vaadata siit.

Olles kõik esitlused ära vaadanud ja kuulanud, tegin mina enda jaoks järelduse, et taolisi esinemise võimalusi tuleb edaspidi õpilastele rohkem andma hakata. Päris palju eksiti elementaarsete esinemisreeglite vastu, alustades kasvõi esineja riietusest ja lõpetades ettekande lihtsalt maha lugemisest (üks "moodne ettekanne" loeti maha ka telefonist).

V-XII klassidele läbi viidud mälumängu kohta ei oska ma kahjuks midagi öelda, sest selle koostamise ega toimumise juures ma ei viibunud.

Omajagu põnevust pakkus n-ö ümberpööratud koolipäev, kui näiteks minu kui algklassiõpetaja juurde tulid matemaatika tundi X ja XI klassi õpilased, inglise keele tundi V ja VIII klassi õpilased ning infotehnoloogia tunnis olid lihtsustatud õppekava järgi õppivad õpilased IV-VIII klassini. Vanemate õpilastega kasutasin peamiselt õppemeetodit VOSK (võta oma seade kaasa). Kui olin öelnud lause: "Palun võta oma nutikas lauale", siis üks XI klassi õpilane küsis täiesti siiralt: "Kas ma kuulsin praegu õigesti?". Selle reaktsiooni järgi tundus mulle, et olen oma tundides suhteliselt kaasaegne.

Tutvustasin õpilastele erinevaid õpikeskkondi (Kahoot, Socrative, Padlet, Quizlet), mida oma igapäevatöös peamiselt kasutan. Kõik peale Kahooti olid nende jaoks uued, seega tundus mulle, et neil oli päris põnev ja lubasid edaspidi ka oma õpetajate käest hakata nende kasutamist nõudma. Päeva kokkuvõttena pidi iga klass vormistama plakati. Üldiselt tundus, et õpilastele see päev meeldis.

Kolmapäeval oli n-ö must-valge koolivormi päev. Minu klassi õpilaste stiilinäide on siin:


Neljapäeval toimus viktoriin gümnaasiumi õpilastele ning õhtul lastevanemate koosolek, millest oli suhteliselt kesine osavõtt.

Oma kooli nädala lõpetuseks viidi läbi algklasside hariduspäev "Meie kooli sünnipäev". Kuna ma eespool seda päeva juba kirjeldasin, siis ei hakka ma seda siinkohal uuesti tegema, eriti kuna kõik läks plaanipäraselt. Kõige suuremat rõõmu tegi mulle, et kohale olid tulnud kõik kutsutud külalised, kes osalesid ka kõigis meie tantsudes ja mängudes. Samuti tegi head meelt näha õpilasi esinemist nautimas (mitte nagu piinapingis). Pilte ürituselt saab näha siit. 


laupäev, 12. märts 2016

Ülesandepõhine õpe

Ülesandepõhise õppe näidiseks valisin ristsõna koostamise.

Kui tavaliselt olen ise õpilastele mingi teema kordamiseks ristsõnu koostanud, siis seekord lasin seda teha õpilastel endil. Seda oli hea teha, sest annan neile ise ka informaatika tunde.

Ristsõna koostamise teemad pakkusin õpilastele ise välja ja võtsin need teemad seekord inglise keele 4.klassi ainekavast. Õpilased võisid endale ise meelepärase teema valida. Üheks tingimuseks oli veel see, et ristsõnas peab olema vähemalt 10 sõna.

Ristsõna koostati veebipõhise tarkvara abil, mille leiab siit. Ainukeseks probleemiks ristsõna koostamisel oli nii ingliskeelsete kui ka eestikeelsete sõnade õigekiri, sest kui need alguses valesti sisestada, siis ei pruugi ka ristsõna lahendus hiljem välja tulla. Lubasin õpilastel ka õppematerjale kasutada, aga sellest hoolimata suutsid nad väga palju vigu sõnade sisestamisel teha. Seetõttu kontrollisin iga õpilase töö enne ristsõna lõplikku vormistamist isiklikult üle.

Kui ristsõna oli veebipõhiselt valmis, siis pidid õpilased selle kopeerima Microsoft Wordi, et ristsõnad saaks hiljem ka paberile trükkida. Sellega probleeme ei olnud ning kõik ristsõnad jõudsid õpetajani. Kõik õpilased said antud ülesandega hakkama ühe ainetunni jooksul.

Mõned näidised õpilaste töödest on siin ja siin.

Peale tundi printisin ristsõnad paberile ning saime neid järgmistes inglise keele tundides lahendada.

Inglise keele sõnade kordamiseks oli see väga hea ülesanne. Kindlasti tahan seda sama meetodit kunagi proovida ka näiteks matemaatika või loodusõpetuse mõistete kordamisel.